Rosnąca popularność zakupów online wiąże się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia produktu na czas transportu. Za bezpieczeństwo towaru podczas dostawy odpowiadają wykonane na zamówienie opakowania tekturowe. Wielkopolska to punkt startowy ADAMS – to właśnie tutaj produkujemy pudełka z tektury falistej dla branży e-commerce. Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.
Karton kartonowi nierówny. Z pewnością spotkałeś się z sytuacją, gdy sprzedawca nieodpowiednio zapakował produkt, wskutek czego karton został rozdarty lub (co gorsza) zawartość uległa uszkodzeniu. Opakowanie kartonowe pełni dwie podstawowe funkcje: ochronną i reklamową. Nie wystarczy więc oklejenie kartonu taśmą z logo sklepu – jeśli paczka dotarła uszkodzona ze względu na niską jakość opakowania, jest duża szansa, że klient już do Ciebie nie wróci.
Wyróżniamy kilka rodzajów opakowań wykonanych z tektury falistej:
Opakowania klapowe – najpopularniejszy rodzaj opakowania, znany również jako American Boxes, Fefco 0201 lub klapówka. Uniwersalna konstrukcja zapewnia szybkie i łatwe składanie, a przy tym skutecznie chroni zawartość przed uszkodzeniem. Idealne dla każdej branży, dostępne w dużej gamie rozmiarów i atrakcyjnej cenie. Chcesz zamówić kartony klapowe? Poznań jest miejscem, w którym produkujemy je przy użyciu inlinera – maszyny łączącej w sobie jednoczesny proces 4-kolorowego druku flexo, wycięcia i klejenia.
Opakowania fasonowe – dzięki technologii zazębiających się klapek i skrzydełek opakowania fasonowe umożliwiają precyzyjne składanie. Podwójne ścianki boczne wpływają na wytrzymałość pudełka i chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi związanymi z transportem. Dzięki zastosowaniu wykrojników płaskich jesteśmy w stanie wyprodukować każdy, nawet najbardziej skomplikowany i oryginalny projekt opakowania fasonowego. Istnieje możliwość zamówienia opakowań z drukiem fleksonograficznym (bezpośrednio na tekturze) lub offsetowym.
Opakowania e-commerce – pudełka stworzone z myślą o sprzedaży online są najbardziej lubiane przez klientów. Opakowania e-commerce wyróżniają się łatwym montażem i szybkim otwieraniem poprzez zerwanie paska, dzięki czemu nie ma konieczności używania taśmy pakującej. Istnieje również możliwość zastosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci zamków i paneli chroniących, a także dodatkowej taśmy zaklejającej, która ułatwia zwrot paczki w tym samym kartonie. Opakowania e-commerce to najlepszy sposób na reklamę i kreowanie profesjonalnego wizerunku firmy.
Kaszerowanie to proces wykorzystywany w opakowaniach, które wymagają bardzo wysokiej jakości nadruku niemożliwej do osiągnięcia za pomocą innych technik. Kaszerowanie kartonów polega na przyklejaniu arkusza z nadrukiem offsetowym do tektury falistej za pomocą maszyny laminującej i kleju. Kartony kaszerowane wyróżniają się wysokim poziomem uszlachetnienia, na przykład złoceniami lub różnego typu lakierami. Kaszerowanie tektury pozwala więc wzmocnić walory estetyczne opakowania, uatrakcyjnić projekt i sprawić, że karton będzie przyciągał wzrok. Opakowanie jest doskonałym nośnikiem reklamy, dlatego proces ten pozwala również zwiększyć rozpoznawalność marki.
W czasie pandemii znacząco wzrosło zainteresowanie zakupami online. Zamknięte galerie handlowe, zachęcanie do tego, by zostać w domu i troska o własne zdrowie sprawiły, że wzrosło zapotrzebowanie na opakowania z tektury falistej. Wielkopolska nie jest jedynym obszarem dotkniętym niedoborem tego surowca, gdyż sytuacja ta dotyczy całego świata.
Zwiększone zapotrzebowanie na tekturę falistą oznacza:
opóźnienia w dostawach,
opóźnienia w produkcji,
wzrost ceny surowca nawet o kilkadziesiąt procent.
Tektura falista jest materiałem, który doskonale nadaje się do recyklingu. W związku z lockdownem i popularnością zakupów online większość surowca nie trafia do branż zajmujących się handlem detalicznym i hurtowym, lecz pozostaje w domach. W takich warunkach recykling przebiega znacznie wolniej, a w dodatku zamówienie dostarczane jest do indywidualnego klienta w opakowaniu jednostkowym – nie zbiorczym. Nie można również zapomnieć o tym, że część tektury nie wraca do obiegu przez błędy w segregacji odpadów.
Wbrew pozorom rozwiązania ekologiczne również przyczyniają się do wzrostu zapotrzebowania na tekturę. Opakowania wielokrotnego użytku, zwrot produktu w tym samym kartonie czy upcykling sprawiają, że jesteśmy eko, lecz równocześnie utrudniamy powrót tektury do obiegu.
Jak twierdzi „The Times”, zdaniem ekspertów branży przemysłowej winę za brak surowca ponosi również Amazon wraz z innymi gigantami e-commerce. Otóż największe firmy z branży zakupów online pod koniec zeszłego roku zaczęły nabywać ogromne ilości tektury falistej, przewidując rosnące zapotrzebowanie na ten surowiec. Podobnie mówi się o sprzedawcach z Wielkiej Brytanii, którzy rozpoczęli magazynowanie opakowań tekturowych jeszcze przed Brexitem.
Nie ulega wątpliwości, że jedynym rozwiązaniem tego problemu jest zwiększona produkcja kartonów. Poznań i inne miasta na świecie mają obecnie ogromne zapotrzebowanie na ten surowiec, a równocześnie borykają się z problemem z zakupem tektury. Do zmiany tej sytuacji z pewnością przyczyni się stopniowe otwieranie centrów handlowych i częściowy powrót do zakupów stacjonarnych.