Start Aktualności Techniki i rodzaje druku na opakowaniach kartonowych

Techniki i rodzaje druku na opakowaniach kartonowych

W świecie konsumenckim, gdzie pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie, opakowania kartonowe stają się nie tylko funkcjonalnym elementem chroniącym produkty, ale również sposobem na promocję i identyfikację marki. Odkryj, jak zaawansowane rodzaje i metody druku na opakowaniach kartonowych pozwalają na tworzenie unikalnych opakowań do wysyłki paczek dostarczanych do klientów.

Druk na opakowaniach kartonowych – co to właściwie jest?

Zadruk wprowadzanych na rynek opakowań stwarza wiele możliwości firmom, a jego zastosowanie przynosi szereg korzyści. Druk to idealna metoda, która pozwala spersonalizować kartonowe opakowania, w których firmy dostarczają swoje produkty. Można zatem śmiało powiedzieć, że proces ten, to nic innego, jak reklama, poprzez którą przedsiębiorstwo może dotrzeć do większego grona odbiorców. Z uwagi na wiele pozytywów, jakie przynoszą firmom tego rodzaju działania, usługa drukowania na kartonowych opakowaniach jest niezwykle popularna. Nadruki na kartonach można wykonać kilkoma metodami.

Popularne rodzaje druku na kartonie

Drukowanie na pudełkach kartonowych jest nieodzownym elementem procesu produkcji opakowań, które nie tylko ochraniają i przechowują produkty, ale także pełnią istotną funkcję marketingową. Kartony przyciągają wzrok nie tylko klientów stacjonarnych na sklepowych półkach, ale również klientów internetowych, przy odbiorze zamówionych produktów. Dzięki zaawansowanym technologiom druk na kartonach stał się wszechstronny, umożliwiając markom wyrażenie swojej tożsamości i oddanie unikalnego przekazu.

Jednymi z najpopularniejszych technik druku, które pozwolą nadrukować na kartonie logo oraz inne grafiki firmy są:

 • druk cyfrowy,
 • druk offsetowy,
 • druk fleksograficzny,
 • sitodruk.

Najczęściej wykorzystywane techniki druku na kartonie – druk cyfrowy

Druk cyfrowy polega na bezpośrednim drukowaniu obrazu z komputera na kartonie. Jest to szybkie i elastyczne rozwiązanie, które pozwala na drukowanie małych nakładów i spersonalizowanych projektów. Druk cyfrowy na kartonach to technika, w której obraz jest bezpośrednio drukowany na powierzchni kartonu za pomocą drukarki cyfrowej. Technika ta wykorzystuje tusze pigmentowe lub tonery do tworzenia wysokiej jakości, wytrzymałych i trwałych wydruków na kartonach.

Druk cyfrowy na kartonach oferuje wiele zalet, takich jak szybkość, elastyczność i dostępność dla małych i średnich nakładów. Technika ta umożliwia również drukowanie indywidualnych projektów i personalizowanie opakowań, co jest ważne w przypadku dzisiejszych wymagań marketingowych.

Obszary zastosowania i zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy nadaje się szczególnie do małych i średnich serii o różnych formatach. Ponieważ koszty uruchomienia są niskie, ten proces drukowania jest tańszy niż inne. Drukowanie cyfrowe jest idealne do szybkiego wejścia na rynek – producenci  oferują prototypy w przystępnych cenach. Ponieważ jest to proces drukowania pośredniego, możliwa jest szybka zmiana nadruku, co skraca czas dostawy. Dzięki drukowi cyfrowemu możemy również zoptymalizować swój łańcuch dostaw.

Poza piękną, zewnętrzną powłoką opakowania z tektury falistej, druk cyfrowy może również uatrakcyjnić wewnętrzną powierzchnię opakowania za pomocą nadruku wewnętrznego. Pomaga to w tworzeniu dodatkowych doświadczeń dla klientów. Niezależnie od tego, czy są to sezonowe kampanie, bezpośredni i spersonalizowany adres klienta, niestandardowe hasła lub wiele innych pomysłów, cyfrowy druk wewnętrzny oferuje wszelkiego rodzaju możliwości tworzenia projektów dla każdej marki.

Technologia offsetowa drukowania na opakowaniach kartonowych

Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów przemysłowego wydruku płaskiego. W druku offsetowym obraz zostaje przeniesiony z płaskich form na wcześniej przygotowane podłoże. Podczas druku wykorzystywany jest cylinder pośredni obciągnięty płaszczem gumowym oraz cylinder dociskowy (nazywany także drukującym). Odzwierciedlenie ułożenia farby na aluminiowej matrycy trafia na arkusz, a jakość uzależniona jest od starannego przygotowania materiałów. Pierwszym krokiem jest wykonanie formy powleczonej warstwą światłoczułą (tzw. matrycy presensybilizowanej). Rysunek przetworzony za pomocą programu RIP jest naświetlany z wykorzystaniem systemu diod. Następnie matrycę należy wywołać – w efekcie warstwa światłoczuła rozpuszcza się, a na wzorniku pozostaje jedynie obszar naświetlony przez naświetlarkę.

Tektura z nadrukiem offsetowym to często spotykane rozwiązanie ze względu na łatwość przygotowania formy ze wzorem, który znajdzie się na docelowym opakowaniu oraz możliwość wykonania dużej ilości wydruków. Nadruk offsetowy na opakowaniu kartonowym może  dobrze prezentować szczegóły obrazu i mieć intensywną kolorystykę. Dzięki temu wszystko, co chcemy umieścić na opakowaniu naszego produktu, będzie bez wątpienia dobrze widoczne.

Techniki drukowania na opakowaniach kartonowych dla indywidualnych wydruków – druk fleksograficzny

Technika druku fleksograficznego na tekturze falistej polega na bezpośrednim nadruku na tekturze falistej za pomocą elastycznych form drukarskich, na których wypukłe obszary przenoszą obraz. Druk fleksograficzny jest uniwersalną i prostą metodą druku, która umożliwia drukowanie na różnych materiałach i w różnych nakładach. Istnieją dwie główne technologie druku fleksograficznego wykorzystywane przy produkcji opakowań z tektury falistej: preprint i postprint.

Preprint to technika, w której drukuje się na papierze przed wyprodukowaniem tektury falistej. Preprint zapewnia wysoką jakość druku i możliwość drukowania bardzo dużych obrazów. Postprint to technika, w której drukuje się na gotowej tekturze falistej. Postprint jest tańszy i szybszy od preprintu, ale ma niższą jakość druku.

Druk fleksograficzny na tekturze falistej ma wiele zalet, takich jak:

 • Możliwość drukowania na papierach o różnej gramaturze, od 60 do 250 g/m².
 • Możliwość drukowania na papierach o dużej szerokości i długości,(dotyczy to preprintu - możliwość zadruku papieru w roli).
 • Możliwość drukowania kolorów specjalnych, np. metalicznych, fluorescencyjnych, zapachowych.
 • Możliwość stosowania farb na bazie wody, które są ekologiczne i bezpieczne dla żywności.
 • Możliwość stosowania różnych rodzajów papieru, np. niepowlekanego, powlekanego.
 • Możliwość stosowania powłok barierowych, które chronią produkt i środowisko przed wilgocią, tłuszczem, zapachami z otoczenia.

 

Technika druku fleksograficznego pozwala nanosić spersonalizowane nadruki na tekturę falistą, ale w ten sposób można także pracować na różnych rodzajach papieru, w tym na papierze typu kraft. Nadruk fleksograficzny umożliwia również drukowanie na papierach używanych do pakowania prezentów i składania pudełek. Możliwe jest także wykorzystanie tego procesu do drukowania na celofanie, papierze pergaminowym, folii poliestrowej, podłożach wrażliwych na nacisk lub papierach samoprzylepnych.

 

Techniki druku na kartonie – sitodruk

Sitodruk jest techniką zapewniającą dużą dokładność nadruku oraz wysoką odporność na ścieranie dzięki wykorzystywaniu matrycy ze specjalnymi sitami, przez które nanosi się farbę na pudła. Druk jest trwały oraz intensywny nawet na ciemnych kartonach. Nakładanie grafiki metodą sitodruku daje duże możliwości oraz stanowi dopełnienie efektu, który bardzo często może odmienić wygląd opakowania. Nadruk metodą sitodruku jest prostą, tanią i trwałą metodą kreowania oraz dbania o wizerunek firm. Jest również świetnym dowodem na profesjonalne podejście do klienta oraz świadczy o wysokiej jakości usług.

Główne zalety sitodruku to:

 • możliwość drukowania dużych powierzchni,
 • szybki wydruk małej liczby produktów,
 • świetna przyczepność kolorów,
 • możliwość drukowania dużej liczby logotypów z minimalnymi zniekształceniami.

Uszlachetniające techniki druku na kartonie

 • Lakier – bardzo lekki i niezbyt gruby lakier ma na celu upiększyć nadruki i zaoferować lepszą jakość wizualną oraz dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię zadrukowaną przed ścieraniem się nadrukowanego obrazu. Zabezpiecza również zadrukowany materiał przed wpływem warunków atmosferycznych i światła. Ochrona pozostaje jednak lekka i nie zmienia właściwości opakowania. Istnieją różne rodzaje lakierowania. Niektóre nadają opakowaniu matowe wykończenie, inne błyszczące. Najczęściej stosowane są lakiery wodne, następne w kolejności są lakiery  UV.  
 • Foliowanie – jedną z głównych funkcji laminowania jest ochrona opakowania. Na papier nakładana jest folia, zatem działanie wzmocni jakość papieru i sprawi, że będzie on wodoodporny. Foliowanie poprawia również efekt dotykowy pokrytej powierzchni. Laminowanie matowe nadaje się zarówno do druku offsetowego, jak i cyfrowego. Laminowanie jest techniką wykończenia, która jest zazwyczaj droższa niż lakierowanie.
 • Tłoczenie – polega na podniesieniu niektórych części opakowania w celu podkreślenia dobrze zdefiniowanych kształtów. Proces ten zwiększa koszty procesu produkcyjnego, ale zapewnia efekt 3D na kartonach. Tej techniki używa się, aby nadać opakowaniu bardziej luksusowy i dopracowany wygląd. Tłoczenie to tzw. technika druku wypukłego, natomiast wytłoczenie to określenie zagłębionego kształtu. W tej technologii wykorzystuje się matryce  lub patryce, które w zależności od zamierzonego efektu powodują wtłoczenie lub wypchnięcie papieru lub tektury na odpowiednią wysokość. Tą technologię wykorzystuje się do wykonywania opakowań i ich oznaczanie dla osób niedowidzących lub niewidomych. Szczególnie dotyczy to branży farmaceutycznej oraz druku książek. 

Skontaktuj się

ADAMS Sp. z o.o.
ul. Nowina 20, 62-081 Baranowo
Dział Handlowy 61 660 74 00 61 660 74 00 Siedziba Główna 61 650 77 77 61 650 77 77

Na skróty

Realizacja: montownia.com