Start Aktualności Druk fleksograficzny – co to jest?

Druk fleksograficzny – co to jest?

Druk fleksograficzny, znany również jako fleksografia, to jedna z najpopularniejszych technik, stosowana głównie w produkcji opakowań. Ten rodzaj druku korzysta z elastycznych płyt drukarskich do przenoszenia obrazu na różne powierzchnie takie jak papier, folia czy tektura. Fleksografia jest szczególnie ceniona za swoją wszechstronność i zdolność do drukowania na nierównych powierzchniach. W odróżnieniu od innych technik, takich jak offset czy sitodruk, umożliwia bardzo szybkie i efektywne działanie – dzięki temu jest idealnym rozwiązaniem dla dużych nakładów.

Na czym polega druk fleksograficzny?

Druk fleksograficzny jest technologią druku, którą można nazwać także formą druku wypukłego. Oznacza, że obraz do druku jest wypukły na powierzchni matrycy. Korzysta się najczęściej z elastycznych matryc, zazwyczaj wykonanych polimerów. Umożliwiają one przenoszenie obrazu na różne powierzchnie takie jak papier czy tektura. Technika fleksograficzna jest jednym z najbardziej wszechstronnych sposobów drukowania, idealnym dla szerokiej gamy zastosowań – więcej na ten temat dowiesz się w dalszej części tekstu!

Druk fleksograficzny i jego krótka historia

Co ciekawe druk fleksograficzny ma swoje korzenie w końcu XIX wieku, choć jako nowoczesna technologia rozwinął się znacznie później. Pierwotnie używano farb na bazie aniliny i był głównie stosowany w druku opakowań. Z czasem technologia ta ewoluowała, zyskując na precyzji i jakości.

Nazwa „fleksografia” (flekso, czyli giętki z języka greckiego) związana jest z matrycami drukujących, które są kluczowym elementem tej technologii. Mogą dostosować się do różnorodnych powierzchni – od tych wyróżniających się gładkością po cechujące się nierównościami oraz porowatością. Dzięki temu właśnie fleksografia jest bardzo wszechstronna i pozwala na drukowanie na różnych typach materiałów.

Jak przebiega proces drukowania fleksograficznego?

Proces drukowania fleksograficznego odbywa się w specjalizowanej drukarni fleksograficznej i składa się z kilku kluczowych etapów. Należy jednak pamiętać, że może się on nieco różnić, w zależności od techniki czy sprzętu, z jakiego korzysta dana firma. Jednakże pragniemy przedstawić, jak nierzadko wyglądają poszczególne czynności, podczas wykonywania tego typu zadania.

 • Przygotowanie matryc – najpierw drukarnia fleksograficzna przygotuje je zgodnie z wymaganiami projektu. Istotna będzie tutaj wcześniejsza konsultacja z klientem, podczas której przedstawi on swoje wymagania.
 • Montaż matryc na walcach – po przygotowaniu, elastyczne matryce są montowane na walce drukującym. Każdy walec odgrywa tutaj swoją ważną rolę.
 • Przygotowanie farb – fleksografia bardzo często wykorzystuje ciekłe farby szybkoschnące, co przyspiesza proces produkcji. Farby te są mieszane i przygotowywane do użycia w maszynie drukującej.
 • Nakładanie farby na matryce – farba jest aplikowana na matryce za pomocą specjalnych mechanizmów. W tym etapie do przenoszenia farby wykorzystuje się wałki. Równomiernie rozprowadzają one farbę po powierzchni matrycy.
 • Drukowanie – walec drukujący przemieszcza się nad podłożem (np. tekturą), przenosząc na nie obraz. Dzięki szybkoschnącym farbom materiał będzie niedługo gotowy do dalszej obróbki czy też suszenia.
 • Ewentualne suszenie i utrwalanie – niektóre drukarnie fleksograficzne wykorzystują dodatkowe metody utrwalania farby, aby zapewnić jej trwałość i odporność na różne czynniki.
 • Końcowe szlify – w zależności od potrzeb, wydrukowane materiały mogą być dalej cięte, fałdowane czy pakowane. Wszystko zależy tutaj od specyfiki projektu.

Zalety druku fleksograficznego

Jedną z najważniejszych zalet, jaką ma ta technika drukarska jest możliwości zadruku różnych podłoży. Oferuje ona ogromną wszechstronność, pozwalając na drukowanie na różnorodnych materiałach, począwszy od tradycyjnego papieru i kartonu, przez różne typy folii, aż po plastik. Otwiera to przed fleksografią wiele możliwości i czyni ją jedną z najbardziej uniwersalnych technik drukarskich na rynku.

Jeśli chodzi o tempo pracy, fleksografia jest tutaj również niezwykle efektywna. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych, szybkoschnących farb, proces drukowania jest bardzo szybki. To niezwykle istotne w szczególności w kontekście dużych nakładów. Wszystko to pozwala firmom drukarskim znacząco obniżyć koszty operacyjne i czas realizacji zleceń. Dlatego też fleksografia jest tak często wybierana – zarówno przez konsumentów, jak i osoby pracujące w tego typu miejscach.

Druk fleksograficzny, czyli uniwersalność oraz świetna jakość

Nie można również zapomnieć o uniwersalności zastosowania tej techniki. Sprawia ona, że druk fleksograficzny wykorzystywany jest w wielu dziedzinach. Jego użycie nie ogranicza się jedynie do produkcji opakowań i etykiet na papierze samoprzylepnym czy tekturze – równie dobrze sprawdza się podczas tworzenia wydruków dekoracyjnych, a nawet tekstyliów czy biletów.

Poza tym nowoczesne maszyny fleksograficzne oferują możliwość uzyskania druku o doskonałej ostrości i jakości. To osiągnięcie jest szczególnie widoczne przy użyciu nowoczesnych matryc i farb. Pozwala to na wytwarzanie produktów o wysokim standardzie, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Warto też wspomnieć o elastyczności tej metody w kontekście dostosowywania jej do różnych potrzeb. Szybka zmiana matryc i farb umożliwia łatwe i skuteczne zharmonizowanie procesu druku z różnorodnymi wymaganiami projektowymi. To sprawia, że fleksografia jest nie tylko wszechstronna, ale również elastyczna, co czyni ją idealnym wyborem dla wielu różnych zastosowań. Dlatego też, jeśli masz konkretny pomysł na wykonanie, skonsultuj się z ekspertami. Przedstaw im swoje wizje – wspólnie na pewno znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Druk flekso – kiedy najczęściej jest wykorzystywany?

Druk flekso cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza gdy potrzebna jest elastyczność procesu druku i możliwość drukowania na różnych rodzajach podłoży. Na przykład, ta technika jest często wykorzystywana w produkcji opakowań spożywczych, kosmetycznych i farmaceutycznych. Tak jak bowiem wspomnieliśmy, umożliwia drukowanie na różnych materiałach, od papieru po folie plastikowe i laminaty. Poza tym umieszczona na nich grafika z pewnością będzie świetnie się prezentowała i zwracała uwagę konsumentów.

Druk flekso jest także niekiedy używany do drukowania gazet i czasopism, szczególnie gdy potrzebna jest duża ilość egzemplarzy w krótkim czasie. Ta metoda znajduje również zastosowanie w produkcji dużych banerów reklamowych, plakatów i innych materiałów wielkoformatowych. W pewnych przypadkach druk fleksograficzny jest używany do produkcji tapet czy materiałów dekoracyjnych do mebli.

Druk fleksograficzny w produkcji etykiet

Do produkcji przemysłowej na dużą skalę, gdzie potrzebne jest znakowanie lub etykietowanie produktów, druk flekso jest wybierany ze względu na jego efektywność i szybkość. Dodatkowo ta technika jest idealna do produkcji saszetek i torebek, dzięki możliwości zadruku na elastycznych foliach. Tutaj liczą się detale, a druk flexo z pewnością poradzi sobie ze szczegółowymi elementami.

Nadruk fleksograficzny a inne techniki

Tak jak już dziś wspomnieliśmy, technologia druku fleksograficznego ma wiele zalet, które wyróżniają ją na tle innych technik. Przede wszystkim, jest to metoda szybka i efektywna, pozwalająca na drukowanie na różnego rodzaju materiałach, takich jak papier, folia, tworzywa sztuczne, a nawet tkaniny. Dlatego też i w porównaniu do druku offsetowego, fleksografia oferuje większą elastyczność i możliwość drukowania na powierzchniach o nieregularnych kształtach.

W przeciwieństwie do druku cyfrowego druk fleksograficzny jest bardziej ekonomiczny przy dużych nakładach. Co więcej, druk fleksograficzny umożliwia uzyskanie wyraźnych i żywych kolorów, co jest szczególnie ważne w przypadku opakowań produktów, które muszą przyciągać uwagę klienta – mają one przecież zachęcić go do zakupu.

Druk fleksograficzny to więc technika, łącząca w sobie zalety innych metod. Jest szybka, elastyczna, ekonomiczna, a ponadto może być również czasem i ekologiczna. Pamiętaj, że wybór odpowiedniej metody druku zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj materiału, nakład, wymagania dotyczące jakości i kolorystyki, a także budżet. Przed dokonaniem go, zalecamy zrobienie dobrego rozeznania oraz kontakt z ekspertami.

FAQ:

 • Na czym polega druk flekso? Jakie są główne etapy procesu drukowania w technologii fleksograficznej?

Proces drukowania fleksograficznego składa się z kilku etapów. Na początku przygotowuje się elastyczne matryce, które są potem montowane na walcach drukujących. Następnie przygotowuje się farby i nakłada je na matryce za pomocą wałków rastrowych. W końcowym etapie walec drukujący przenosi obraz na podłoże, a farby są utrwalane i suszone.

 • Jakie są najważniejsze zalety druku fleksograficznego?

Technika ta oferuje szereg unikalnych zalet, takich jak możliwość druku na różnych podłożach, szybkość i efektywność, a także uniwersalność zastosowania. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych maszyn, wysokiej jakości matryc i farb druk fleksograficzny umożliwia także uzyskanie produktów wysokiej jakości. Metoda ta często również bardzo się opłaca.

 • W jakich branżach najczęściej wykorzystuje się druk fleksograficzny?

Druk fleksograficzny jest często używany w produkcji opakowań spożywczych, kosmetycznych i farmaceutycznych. Jest też popularny w tworzeniu etykiet. W pewnych przypadkach znajduje zastosowanie w druku gazet, czasopism, banerów reklamowych, plakatów, a także w produkcji materiałów dekoracyjnych. Ceni się więc go za uniwersalności zastosowania.

 • Czym różni się druk fleksograficzny od innych technik druku, takich jak druk offsetowy czy cyfrowy?

Główną różnicą jest elastyczność i wszechstronność druku fleksograficznego. Technika ta pozwala na drukowanie na różnych materiałach – od papieru, przez folie, aż po tkaniny. W przeciwieństwie do druku cyfrowego druk flexo jest bardziej ekonomiczny przy dużych nakładach. W porównaniu z drukiem offsetowym oferuje większą elastyczność w drukowaniu.

Skontaktuj się

ADAMS Sp. z o.o.
ul. Nowina 20, 62-081 Baranowo
Dział Handlowy 61 660 74 00 61 660 74 00 Siedziba Główna 61 650 77 77 61 650 77 77

Na skróty

Realizacja: montownia.com